Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

W ostatnich dniach pogoda w całej Polsce zmieniła się i po długim leciem przyszła typowa jesień a z nią pierwsze niskie temperatury. W wielu domach pojawia się pytanie czy już rozpoczynać sezon grzewczy. Odpowiedź może zależeć od wielu czynników. Istnieją pewne wskazówki, które pomogą przygotować dom na chłodniejsze dni.

Spis treści:

  1. Sezon grzewczy w zależności od regionu

  2. Temperatura zewnętrzna

  3. Kto podejmuje decyzje

  4. serwis pompy ciepła


1.W Polskim prawie nie ma podanej konkretnej daty od której musi się rozpocząć ogrzewanie budynku, w związku z czym rozpoczęcie sezonu grzewczego nie jest jednolite w całej Polsce. Data rozpoczęcia sezonu grzewczego może się różnić w zależności od regionu. Ogólnie przyjęte jest, że sezon grzewczy rozpoczyna się na przełomie września i października. Niektóre miasta mogą uruchamiać ogrzewanie później lub wcześniej dostosowując się do lokalnych warunków pogodowych.


2.Jednym z głównych czynników, które mają znaczący wpływ na rozpoczęcie sezonu grzewczego, jest temperatura zewnętrzna. Sezon grzewczy zazwyczaj rozpoczyna się, gdy temperatura na zewnątrz spada na stałe ( co najmniej trzy dni z rzędu) poniżej określonej wartości np. 10 stopni Celsjusza . Oznacza to, że gdy dni stają się coraz chłodniejsze, warto być gotowym na uruchomienie ogrzewania pompą ciepła w swoim domu.


3.W swoim domu sezon grzewczy można rozpocząć w każdej chwili, jednak mieszkając w bloku decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego zależy od spółdzielni mieszkaniowych lub dostawców ciepła. To oni podejmują ostateczną decyzje na podstawie prognozy pogody oraz potrzeb mieszkańców.


4.Zanim sezon grzewczy się rozpocznie warto przygotować swój dom oraz urządzenie grzewcze jakim jest pompa ciepła. Dzięki odpowiednim działaniom będzie można cieszyć się ciepłem i komfortem użytkowania przez całą zimę. Skorzystaj z przeglądu pompy ciepła przed sezonem grzewczym i bądź pewny, że Twoje urządzenie jest gotowe do bezpiecznej i bezproblemowej pracy.