Test pompy ciepła Energy Save w szklarni!

W jednej ze szklarni w Norwegii a dokładniej w Ravnsborg Gård w celach testowych została zamontowana pompa ciepła Energy Save AS.

 

Spis treści:

  1. Energy Save Heatbox i ES Heat Pumps AB

  2. HEATBOX 90 KW EVI

  3. Kontrola pracy pompy ciepła

  4. Krótki czas zwrotu inwestycji

Nigdy nie słyszeliście o Energy Save Heatbox? Nie ma w tym nic dziwnego, bo tak naprawdę nie trafiły jeszcze na rynek szklarniowy. Pompa ciepła, która została zainstalowana w Ravnsborg Gård, jest testem , który ma na celu pokazanie, jakie szczególne wyzwania stawiają szklarnie z tą technologią. Energy Save współpracuje z UCO , która jest dużą firmą zajmującą się między innymi wynajmem maszyn i urządzeń takich jak dźwigi czy maszyny budowlane. Energy Save Heatbox ma siedzibę w Asker i są spółką zależną ES Heat Pumps AB, której główna siedziba znajduje się w Alingsås w Szwecji. Firma macierzysta dostarcza rozwiązania pomp ciepła powietrze/woda w całej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dla dużych instalacji, zarówno mobilnych jak i stacjonarnych.

 

Urządzenie poddawane testowi w Ravnsborg Gård to pompa ciepła 90 kW EVI (2x45 kW). Jedna prefabrykowana jednostka dostarczająca do 90 kW, podzielona na dwie równej wielkości pompy. Jest to tak zwana maszyna „Plug-and-Play”, którą można łatwo podłączyć do istniejących urządzeń i można uzyskać taką moc, jaka jest potrzebna. Ten konkretny model to 10-stopowy kontener, ale przy większych maszynach prawdopodobnie bardziej odpowiednie będzie zbudowanie dla niego domu. W rzeczywistości dokonano minimalnych adaptacji, aby połączyć nasze rozwiązanie z tą szklarnią. W ścianie był właz, przez który weszliśmy z kablami i wężami, więc wszystko, co musieliśmy zrobić, to spawać na linii pierścienia.

 

Pompa ciepła została zainstalowana na początku lutego w związku z czym można już zebrać różne wnioski i spostrzeżenia. Dwie pompy o mocy 45 kW są podłączone do szklarni. Z dostępem 63 amperów pompa mogłaby ogrzać dwukrotnie większą objętość, a całe ogrodnictwo o powierzchni 8 000 metrów kwadratowych mogłoby zostać pokryte w 100% przez prawie pięć odpowiednich pomp. W praktyce cztery pompy ciepła wystarczą, ponieważ pokryją dużą część potrzeb grzewczych, a alternatywne źródła ciepła będą wykorzystywane tylko w najwyższych szczytach. Sposób, w jaki ta pompa ciepła jest teraz skonfigurowana, polega na tym, że działa głównie jedna z dwóch pomp ciepła, podczas gdy druga włącza się w razie potrzeby. Dwie różne pompy umożliwiają również rozmrażanie ich jedna po drugiej, bez zatrzymywania ogrzewania szklarni.

 

W kontenerze przewidziano również miejsce na zbiornik buforowy o pojemności 500 litrów, a pompa może tłoczyć wodę o temperaturze 60°C. Jest skonfigurowany jako system pierwotny i wtórny z wymiennikiem ciepła . Własny rurociągowy system ogrzewania szklarni jest stroną wtórną. Pompy ciepła regulują ciepło zgodnie z czujnikiem temperatury, który wisi na środku szklarni. Wymagana temperatura jest ustawiona na 25°C, a pompa ciepła zapewnia odpowiednią temperaturę po stronie wtórnej wody krążącej w szklarni. Oznacza to, że pompa ciepła zapewnia zmienną temperaturę proporcjonalną do temperatury w pomieszczeniu. Jeśli potrzebna jest wyższa temperatura wody po stronie wtórnej, pompa ciepła otwiera zawory trójdrogowe w głównym systemie grzewczym szklarni i dodaje cieplejszą wodę. Energy Save wykorzystuje samodzielnie opracowany system sterowania o nazwie ES NordFlex. ES Nordflex może jednocześnie sterować wieloma pompami ciepła. Ponadto może pobierać obciążenia szczytowe z innych źródeł energii w celu optymalnego działania energetycznego. W tym przypadku szczytowe źródło ciepła nie było jeszcze konieczne, ale jest ono wbudowane w system. Jednostka sterująca umożliwia monitorowanie systemu i sterowanie temperaturą z dowolnego miejsca. Opatentowany system działa poprawnie do -25°C.

 

COP pokazuje zależność między ilością energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła i ilością energii cieplnej uzyskiwanej z pompy ciepła, a roczny współczynnik ogrzewania (SCOP), tj. obliczony wpływ na cały rok wynosi 4,21. Podczas tego testu w warunkach zimowych wartość COP wynosi jak dotąd 2,34, ale przy pełnej wydajności i bardziej realistycznym terenie, COP wyniesie około 3.

 

Gdyby firma Ravnsborg Gård kupiła cztery takie pompy ciepła do swojej szklarni o powierzchni 8 000 metrów kwadratowych przy dzisiejszej cenie prądu prawdopodobnie spłaciłyby się za dwa, trzy lata. Jest kilka powodów, dla których tego nie zrobią. Głównym powodem jest to, że nieruchomość, na której znajduje się szklarnia, została sprzedana, a produkcja ziół musi zostać przeniesiona ze szklarni w przyszłym roku. Powrócimy do Państwa z dalszą częścią tej historii jednak wiadomo już, że w planach jest kontynuacja produkcji zielarskiej pod marką Ravnsborg Gård jednak w lokalu w innym miejscu, w centralnej części wschodniej Norwegii . Próby pompy ciepła Energy Save potrwają kilka miesięcy. Jest to zależne od tego jak długo będzie trwała produkcja ziół w tej posiadłości.